Při smogu se rodí děti s nižší porodní hmotností, prokázala analýza.
Olympijské hry v Pekingu v roce 2008 vytvořily „přirozený“ experiment. Čínské úřady v té době dočasně uzavřely znečišťující továrny, velké prašné stavby a silně omezily nákladní i osobní automobilovou dopravu. Rozprašováním chemikálií, jako je jodid stříbrný, v atmosféře také vytvořily umělé deště, které „vypláchly“ vzduch od znečištění.
Tím se skutečně podařilo snížit obvyklou úroveň smogu po dobu 6 až 7 týdnů v období příprav a průběhu olympiády; například koncentrace oxidu siřičitého poklesly o 60 %, oxidu uhelnatého o 48 % a oxidu dusičitého o 43 %.
Olympijský čistší vzduch novorozencům prospěl
Čínští a američtí výzkumníci nyní zveřejnili výsledek analýzy dat z porodnici. Srovnali zaznamenanou porodní hmotnost dětí, které se narodily matkám, u nichž část těhotenství proběhla v době olympijské „smogové úlevy“, s dětmi narozenými o rok dříve a o rok později. Celkem vzali v úvahu údaje o 83 672 novorozencích.
Ukázalo se, že děti, do jejichž nitroděložního vývoje zasáhla olympiáda, byly v průměru o 23 gramy těžší.
Přesný biologický mechanismus, proč znečištěné ovzduší vede k nižší porodní hmotnosti, není známý. Vědci však soudí, že znečištěné ovzduší ovlivňuje záněty u matek, funkci placenty a zhoršuje výživu plodu.
Zdroj: Environmental Health Perspectives, doi: 10.1289/ehp.1408795
Čtěte také: Astmatiků v Česku přibývá