Transplantace jater na přechodnou dobu

Po otravě paracetamolem byla poprvé v ČR pacientovi v pražském IKEM nahrazena jen půlka jater.

V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny provedli první auxiliární (pomocnou) transplantaci jater v ČR. Pětatřicetiletému pacientovi s akutním selháním jater po předávkování paracetamolem odstranili jen půlku zasažených jater.

Místo ní mu při náročném zákroku transplantovali nový levý lalok jater ze zemřelého dárce (s jinou krevní skupinou), čímž se podpoří regenerace zbylé části.

Díky tomu nebude muset pacient do konce života užívat imunosupresiva jako při výměně celého orgánu. Lékaři budou moci začít dávky léků postupně, přibližně po půl roce až roce, snižovat až na nulu. Jaterní buňky mají totiž vysokou schopnost regenerace a původní játra se tak mohou stát opět plně funkčními.

Doplňující podrobnosti:

Aby se co nejdříve uzdravil z virózy a nepřišel o práci, vzal si muž během jednoho dne velké množství paracetamolu. Do IKEM se dostal ve vážném stavu, s akutním jaterním selháním. Byl zařazen na čekací listinu, a to s nejvyšší možnou urgencí.

Několik hodin poté přichází nabídka jater, ta jsou ale z několika pohledů nevhodná. Je však jasné, že jde o jedinou a nejspíše poslední možnost.

Jiná krevní skupina

„Šance na uzdravení se s každou hodinou snižovaly. V Česku ani na východ od nás takový zákrok ještě nikdo neudělal. Auxiliární transplantace byly celosvětově provedeny dosud jen v několika centrech. Tento typ transplantace je velmi technicky náročný, navíc jsme museli řešit i další problém – příjemce měl jinou krevní skupinu než dárce. V noci před samotnou transplantací jsme mu proto třikrát vyměnili krevní plazmu a zbavili se tak protilátek. Jinak by tělo orgán vůbec nepřijalo,“ říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS, který transplantaci provedl.

Tři operace v jedné

Celý zákrok trval více než jedenáct hodin, byly to v podstatě tři operace v jedné. Chirurg při prvním zákroku zmenšil játra, poté při druhé operaci odstranil pacientovi levý lalok jeho nemocných jater. Nakonec transplantoval zmenšenou část jater od dárce.

„Pacient má nyní dvě části jater, svůj vlastní pravý lalok a transplantovaný lalok levý. To má pro něj zásadní význam – nebude muset do konce života užívat imunosupresiva. Pokud půjde vše dobře, můžeme mu začít zhruba po půl roce snižovat jejich dávky. Transplantovaný kus jater totiž pomůže jeho vlastní části jater, kterou lékaři v těle ponechali, k regeneraci a uzdravení,“ konstatuje doktor Froněk. A doplňuje: „Ve světě byly prováděny auxiliární transplantace většinou s užitím pravého laloku, my jsme museli použít levý, což je technicky extrémně složité. Pacient navíc dostal játra nekompatibilní krevní skupiny – takové výkony se v Evropě neprovádějí, několik jich bylo provedeno pouze v Asii.“

Teď, téměř dva týdny po transplantaci, je stav pacienta stabilizovaný.

„Nemocný je v dobrém stavu, játra fungují výborně a pacient postupně nabírá síly. Nemá ale ani zdaleka vyhráno. Asi nejvíc jsou tito pacienti ohroženi infekcí, ta se může objevit kdykoliv. I proto zatím v Institutu klinické a experimentální medicíny zůstává,“ říká MUDr. Eva Kieslichová, Ph.D., přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče.

Paracetamol častou příčinou selhání jater

Otrava paracetamolem, tedy volně prodejnými léky proti bolesti a teplotě, je jedna z nejčastějších příčin akutního jaterního selhání.

„Takovému selhání říkáme fulminantní, to znamená, že jeho nástup je extrémně rychlý. Projevuje se nejprve ospalostí, nechutenstvím, nevolností a zvracením, v dalších fázích pak zmateností, poruchami vědomí, otokem mozku a vnitřním krvácením. Bez rychlé léčby a následné transplantace jater pacient do několika dnů umírá. Pro auxiliární transplantaci jater je právě otrava paracetamolem zvlášť vhodná,”vysvětluje přednosta Transplantcentra IKEM MUDr. Pavel Trunečka, CSc.

Čtěte také: Jedna játra zachránila dvě děti

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.