Na jeho místě má jenom díru. Mozek je fakt neuvěřitelně plastický – ostatně, podívejte se na snímek z CT.
V odborném periodiku Brain informovali čínští vědci, že zaznamenali další příklad o tom, že život je možný i s chybějící částí mozku. Žena, kterou zkoumali, se dožila věku 24 let, aniž by kdokoli poznal, že jí kus mozku chybí.
Ne že by si neměla potíže – do nemocnice v provincii Šan-tung (v anglickém přepisu Shandong) ji přijali, protože si stěžovala na závratě a nevolnost.
Díra v mozku
Snímek z počítačové tomografie pak ukázal, že pacientce v mozku chybí celý mozeček (cerebellum). Na CT snímku je viditelná díra v příslušné oblasti.
Mozeček zabírá 10 % objemu mozku, ale obsahuje 50 % jeho neuronů, protože se skládá mnohem menších a kompaktněji seskládaných tkání.
Pacientka je devátým člověkem, o němž je známo, že dokázal žít bez cerebella. Nicméně o ostatních se to většinou lékaři dozvěděli až při pitvě. Nyní tedy mají příležitost případ prozkoumat přímo.
Nečekaně mírné potíže
Dozvěděli se například, že pacientka se naučila chodit, až když jí bylo 7 let, a dodnes má problémy s rovnou chůzí. Srozumitelnou mluvu zvládla až ve věku 6 let.
Cerebellum má jako hlavní úkol řídit pohyb a rovnováhu a předpokládá se, že má vliv na zvládnuté specifických pohybových aktivit a také řeči.
Nicméně problémy s chůzí a s výslovností, které má čínská pacientka, jsou podle lékařů nečekaně mírné. Konstatují tedy, že její případ ukazuje, jak plastický může mozek být.
Zdroj: Brain, doi: 10.1093/brain/awu239
Čtěte také: Ve kterých částech se liší mužský a ženský mozek