Tento bezdrátový kardiostimulátor byl poprvé na světě implantován v pražské Nemocnici Na Homolce už více než před rokem.
Americká nemocnice Mount Sinai v New Yorku implantovala jako první v USA pacientovi bezdrátový kardiostimulátor, a zahájila tak klinické zkoušky tohoto přístroje. (Podrobněji o tom můžete v angličtině číst na webu nemocnice zde.)
Zařízení sestrojila americká firma Nanostim, která se nedávno stala součástí společnosti St. Jude Medical. V Evropské unii se začalo zkoušet již dříve, jako úplně první jej pacientům začala experimentálně implantovat více než před rokem Nemocnice Na Homolce v Praze. Povolení k běžnému používání v EU získal přístroj loni na podzim.
Bez jizvy na hrudníku
Kardiostimulátor Nanostim má velikost mikrotužkové baterie a do srdce se zavádí katetrem přes cévy v třísle. Po zákroku proto nezůstávají jizvy na hrudníku.
Zařízení obsahuje elektrody i stimulátor v jednom, a proto odpadá propojení těchto složek vodiči jako u běžných kardiostimulátorů. Díky tomu se významně snižuje riziko zanesení infekce prostřednictvím vodičů.
Operace trvá přibližně čtvrt hodiny. Provádí se při vědomí pacienta, je prakticky bezbolestný.
Výdrž mezi šesti až patnácti lety
Tento přístroj představuje změna oproti současným, větším kardiostimulátorům, které se implantují pod levou klíční kost.
Baterie přístroje je sice asi dvacetkrát menší než u běžného stimulátoru, vydrží však stejně dlouho, tedy při vysokém zatížení asi šest let. Při nižším zatížení by se výdrž přístroje protáhla možná až a patnáct let. Pak se dá pomocí katetru opět vyndat a implantovat nový.
Podrobnější informace o něm najdete v Klubu doktora Vlacha zde.
Čtěte také: Americký přístroj dostal Američan v Praze