Kdo si myslí, že je lékař zaprodaný farmaceutickým firmám, názor jen tak nezmění, dokazují výzkumníci v USA.
V ČR se povinné očkování dostalo v minulých dnech až k Ústavnímu soudu, ale diskuse o něm se vedou v celém světě. Všude existují jeho odpůrci. V rozvojových zemích se vyskytují např. argumenty, že vakcinace je vynález Západu, kterým mají být vyvražděni chudí. V bohatých zemích je zase relativně časté přesvědčení, že očkování je zbytečné a vymysleli si ho farmaceutické firmy a jim zaprodaní lékaři, aby si vydělali.
Obrázek nemocného dítěte
Výzkumníci z Washingtonské státní univerzity zkoušeli, zda je možné „očkovací skeptiky“ přesvědčit emocionálním působením. A tak do psaných informací o výhodách vakcinace přidali fotografii dítěte v nemocniční posteli, a uvedli k ní, že dítě nemuselo být nemocné, kdyby bylo očkováno.
Ukázalo se, že ty pokusné osoby, které očkování dříve odmítaly, svůj názor stejně nezměnily, naopak se v nich mohl ještě utvrdit v důsledku odporu k použité přesvědčovací taktice.
Neboli: Je dobré předem počítat s tím, že když nezabírají argumenty racionální, nemusí zabrat ani emocionální a že někteří lidé jsou prostě nepřesvědčitelní.
Výzkumníci budou své závěry publikovat v žurnálu Communication Research, zatím zveřejnili jen krátké laické shrnutí na webu své univerzity zde.
Čtěte také: Očkování: Ústavní soud nesouhlasil s ombudsmankou