Analyzátor rozpozná např. infekci Helicobacter pylori v žaludku, odhadne pohyblivost žaludku, posoudí jaterní funkce.
Prostějovská laboratoř Oddělení laboratorní medicíny společnosti Středomoravská nemocniční, začalo využívat jako první pracoviště v ČR moderní analyzátor IRIS 3. Přístroj hodnotí orgánové funkce pomocí testů vydechovaného vzduchu. Využívá se k funkční diagnostice v gastroenterologii, hepatologii, onkologii či nutriční problematice.
V Prostějově přístroj využívají zejména k odhalení infekce Helicobacter pylori v žaludku, k odhadu pohyblivosti žaludku, k posouzení jaterních funkcí apod.
Oddělení laboratorní medicíny Středomoravské nemocniční vzniklo sloučením laboratorních pracovišť nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku a je součástí Skupiny Agel.
Další podrobnosti:
„Principem těchto testů je podání substrátu, obohaceného o izotopy, vyšetřovanému pacientovi a následná důkladná analýza. Vyšetření lze bez rizika použít i u dětí a těhotných žen,“ popisuje přednosta Oddělení laboratorní medicíny Středomoravské nemocniční prof. MUDr. David Stejskal, Ph.D., MBA.
Pomocí poměru izotopů ve vydechovaném vzduchu lze zjistit a kvantifikovat funkci orgánů, odhalit různé odchylky či dokonce bakteriální kolonizaci i přerůstání baktérií v orgánech.
„Na našem pracovišti přístroj využíváme nejčastěji k potvrzení infekce Helicobacter pylori v žaludku, k odhadu pohyblivosti žaludku, jaterních funkcí, ale také k posouzení zevní sekrece slinivky a konečně také k odhadu energetického výdeje,“ uvedl profesor Stejskal.
Právě odhad energetického výdeje mohou lékaři využít jak u naléhavých stavů v akutní medicíně, tak u predikce výkonnosti a při hodnocení efektivity tréninku u sportovců.
Čtěte také: Mobilní telefon změří krevní tlak. Bezdotykově