Vyvíjejí jej na Mendelově univerzitě, teď pro něj hledají výrobce.
Výzkumníci z Michiganské univerzity v USA před pěti lety našli u mužů se zhoubným nádorem prostaty v moči aminokyselinu sarkosin.
Na tento poznatek navázali vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Čtyři roky tamní tým, který vedl prof. Ing. René Kizek, Ph.D., zkoumal, zda je sarkosin skutečně spolehlivým vodítkem k určení karcinomu prostaty.
Ověřeno u 500 pacientů
Brněnští výzkumníci analyzovali vzorky moči od pěti set pacientů a porovnali obsah sarkosinu v nich se zdravými lidmi.
„Výsledky ukazují, že sarkosin skutečně může sloužit jako diagnosticky velmi efektivní molekula. Velkou výhodou je navíc jeho jednoduchá analýza,“ říká Mgr. Zbyněk Heger, pracovník Laboratoře metalomiky a nanotechnologií, který se na výzkumu podílel.
Test pro domov
Test, který by chtěli na základě svých poznatků připravit, se má podobat testům těhotenským. Měl by být levný a použitelný i doma, aby muže upozornil na nutnost zajít k lékaři. V tuto chvíli vědci hledají partnera z komerční sféry, který by se ujal dalšího vývoje a uvedení výrobku na trh.
Test by mohl být významným doplňkem současné diagnostiky založené zejména na stanovení prostatického specifického antigenu v krevním séru, což je však spolehlivé jen na 70 až 80 %.
Možná půjde určit i prognózu nemoci
Výzkumníci nyní také zjišťují, jestli množství sarkosinu určuje i pooperační prognózu pacienta – jak se to zatím zdá z dosavadních výsledků. Díky analýze množství sarkosinu by se zřejmě daly před operací odlišit agresivnější typy nádorů od těch mírnějších a plánovat pooperační léčba, snad i rozpoznat, zda je nutná následná chemoterapie.
Čtěte také: Online klinika pro onkologii prostaty funguje už půl roku