Zlínští lékaři vrátili zrak dalšímu pacientovi

Slepý byl dva roky kvůli postižení rohovky, 15 minut po implantaci umělé rohovky operaci viděl.

Zákrok v polovině října podstoupil na zlínské klinice Gemini pětatřicetiletý pacient z Polska. Dva roky byl nevidomý, lékaři mu implantací umělé rohovky zrak vrátili. Dva dny po operaci už četl bez brýlí.

Příčinou slepoty mladého muže bylo imunologické poškození rohovky.

„Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ vysvětluje Pavel Stodůlka.

Ve Zlíně už desítka pacientů

Dvouhodinová operace, při níž se do oka pacienta implantuje umělá rohovka Boston, změnila život už stovkám pacientů na celém světě. Jedním z nich je i tento polský pacient. „Naši kliniku si vybral i proto, že se tento druh operací v Polsku vůbec nedělá. Ve Zlíně jsme první operaci tohoto typu provedli v roce 2008 a za tu dobu jsme dokázali vrátit zrak více než desítce pacientů,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini, který zákrok uskutečnil.

Jak dodal, v důsledku operace není vyžadován žádný zvláštní režim, jen je nutné denně si do oka kapat kapky proti infekci.

První pacientka byla slepá 16 let

Délka slepoty přitom nemá na úspěšnost operace zásadní vliv.

První pacientka, která zákrok podstoupila v roce 2008, byla nevidomá 16 let. „Pokud je ale člověk slepý déle než dvacet let, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet postupně. Po dlouhém období slepoty totiž člověku přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit,“ doplnil Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Unikátní léčba sítnice poprvé v ČR

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.