Ovládání více řečí brzdí nástup Alzheimerovy nemoci a udržuje kognitivní schopnosti i ve vyšším věku, dokazuje výzkum.
Nikdy není pozdě učit se cizí jazyk. A ve vyšším věku jazykové znalosti přinášejí i další výhody – zpomalují mentální pokles, a to bez ohledu na IQ dané osoby. Je při tom jedno, jestli se člověk naučil cizí jazyk jako dítě, anebo až v dospělosti.
Užitečný trénink mozku
Už dřívější výzkumy ukazovaly, že u pacientů s Alzheimerovou nemocí, kteří vládnou dvěma jazyky, se symptomy choroby projevují i s několikaletým zpožděním.
Skotští výzkumníci nyní dodávají nové poznatky. Sledovali 853 osob (z původních 1 100 lidí, někteří se však vytratili, jiní zemřeli) narozených v roce 1936 ve skotském Edinburghu a jeho okolí. Všichni účastníci pokusu mluvili v dětství pouze jedním jazykem (tím se vyloučilo zavádějící srovnání s potomky imigrantů, kteří jsou bilingvní už díky výchově v rodině).
Třetina z nich se v průběhu života naučila mluvit aspoň jedním cizím jazykem. A testy v době, kdy překročili věk sedmdesáti let, ukazují, že právě u této skupiny lidí jsou kognitivní schopnosti a všeobecná inteligence celkově vyšší, než u srovnatelných osob jazykově nevybavených.
Učit se cizímu jazyku je tedy mnohostranně užitečný trénink.
Zdroj: Annals of Neurology, doi: 10.1002/ana.24158
Čtěte také: Genový mechanismus podezřelým z napomáhání k Alzheimerově chorobě