Na Homolce zkoušejí vyřešit jedním zásahem čtyři nemoci

Ultrazvukovým zásahem do autonomního nervového systému chtějí současně odstranit obezitu, vysoký krevní tlak, cukrovku i zvýšenou hladinu krevních tuků.

 

 

Jako první na světě zahájili kardiologové v pražské Nemocnice Na Homolce klinickou studii, která se snaží najednou ovlivnit hned několik metabolických procesů. Obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšené hladiny krevních tuků jsou nebezpečné samostatně, ale stále častěji se vyskytují společně u jediného pacienta s diagnózou „metabolický syndrom“.

Pokusnou léčbu zatím podstoupily tři osoby, u nichž je už patrné snižování krevního tlaku; další parametry budou lékaři vyhodnocovat.

Kardiologové jim ultrazvukem přerušili aktivitu maličké části autonomního nervového systému v těle – takzvaných celiakálních ganglií. Předpokládají, že by tak měli výrazně zlepšit metabolický syndrom.

Doplňující podrobnosti:

Základem je deaktivace celiakálních ganglií – malých shluků nervových buněk, nacházející se v oblasti břicha kolem celiakální tepny. Lékaři předpokládají, že právě tato část autonomního nervového systému hodně přispívá ke zvyšování krevního tlaku.

Šetrná operace

„Princip metody spočívá v destrukci celiakálních ganglií za pomoci vysoce cíleného ultrazvuku s proměnlivým ohniskem. Jedná se o minimálně invazivní katetrizační postup, který je pro pacienta na rozdíl od jiných technik – otevřených operací či opichu ganglií pod kontrolou rentgenu – velice šetrný,“ vysvětluje profesor MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

Výkon probíhá tak, že lékaři zavedou pacientovi cévní cestou speciální katetr, vybavený senzory, přesně do místa celiakální arterie, okolo něhož se nalézají celiakální ganglia. K bedrům nemocného se poté přikládá přístroj, který senzory na katetru vnímá, počítačově vyhodnotí jejich polohu a podle nich přes kůži zacílí silné ultrazvukové vlnění, které celiakální ganglia bezbolestně zničí.

Vliv na trávení

„Výsledkem by měla být nejen zásadní úprava krevního tlaku, ale i příznivé ovlivnění dalších metabolických procesů v těle,“ zdůrazňuje profesor Neužil. Celiakální ganglia jako součást autonomního nervového systému mají prvořadý vliv také na trávení, protože ovlivňují střevní motilitu, a tím i vstřebávání živin. Po destrukci ganglií se zrychlí střevní činnost, a tím i postup stravy trávicím systémem. Střevní stěna proto nestačí dostatečně dobře zpracovat živiny a obézní lidé hubnou.

Změna by měla nastat i v činnosti slinivky břišní, přesněji jejích buněk, které produkují inzulín. Stejně tak se předpokládá zlepšení hospodaření s tímto hormonem v organismu a úprava citlivosti cílových tkání vůči inzulínu, což jsou komplexní kroky na ochranu orgánů před nežádoucími projevy diabetu.

Čtěte také: Trendem jsou co nejméně invazivní zákroky

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.