Pokračujeme v diskusi, kterou začal časopis Světové kardiologické federace. Doporučuje výuku práce s ultrazvukem.
Časopis Global Heart, který vydává Světová kardiologická federace (World Heart Federation) publikoval studii autorů z Kalifornské univerzity v Irvine. Doporučují v ní, aby byla výuka využívání ultrazvukových přístrojů zařazena už do počátečních stadií studia mediků. Díky tomu by se naučili přístroj co nejlépe a nejvšestranněji využívat.
Přesnější obrázek
Autoři tvrdí, že ultrazvukové vyšetření dává lékaři univerzálnější a přitom přesnější obrázek než běžné fyzické vyšetření, a dokáže také některé rozvíjející se choroby dříve detekovat (uvádějí např. srdeční tamponádu).
Doporučují proto, aby se ultrazvuk stal základní, nikoli jen doplňující součástí lékařského vyšetření.
Výhoda pro mediky
Autoři citují dokonce dřívější studii, která srovnala výsledky kardiologických vyšetření uskutečněných zkušenými kardiology a studenty medicíny. Ti první používali fonendoskop, ti druzí ultrazvuk. Ukázalo se, že medici díky ultrazvukovému přístroji dokonce někdy dosáhli u srdečních dysfunkcí či poruch srdečních chlopní lepší diagnózy než zkušení profesionálové bez ultrazvuku…
Kam půjde budoucnost?
Zmíněný text navazuje na jiné hodnocení Světové kardiologické federace, podle nějž ultrazvukové přístroje, které jsou stále levnější a menší, v příštích letech nahradí klasický fonendoskop.
O této prognóze se více dozvíte v Klubu doktora Vlacha zde; k textu jsou připojeny i aktuální komentáře členů našeho klubu.
Zdroj: Global Heart, doi: 10.1016/j.gheart.2013.11.007
Čtěte také: Ultrazvuk pomáhá při renální denervaci