Muži v evropských zemích zvýšili za něco více než století průměrnou velikost o 11 centimetrů. Proč?
Rostoucí průměrná výška souvisí se zlepšováním zdravotního stavu populace, soudí profesor Univerzity v Essexu Timothy Hatton.
Jak dokazuje na rozboru dat z patnácti evropských zemí, od poloviny 19. století do roku 1980 se průměrná velikost dospělého muže v Evropě zvýšila o 11 centimetrů.
Mezi státy, kde z nejrůznějších zdrojů sbíral potřebné údaje, nejsou české země, jsou tam však sousední Německo a Rakousko.
Meziválečný růst
Že se ve sledovaném období průměrná výška dospělých mužů stále zvyšovala, není samozřejmě žádným překvapením. Zajímavé může být, že průměrný růst se v Evropě zvyšoval více než u obyvatel v Africe, Latinské Americe či jižní Asii.
Jako překvapení se pak jeví, že růst průměrné výšky byl (s výjimkou jižní Evropy) patrný zejména v období mezi světovými válkami, do něhož přitom zasáhla i velká hospodářská krize.
Příčiny: zdravotní situace, vědomosti i velikost rodiny
Za hlavní příčinu rostoucí výšky označuje profesor Hatton především lepší zdravotnickou situaci (která se odráží např. i v klesající novorozenecké úmrtnosti a jež zřejmě převážila i meziválečné nedostatky), dále pak vyšší příjmy, lepší všeobecné vědomosti o zdraví a výživě a také menší velikost rodin (umožňující lepší péči o jednotlivé děti).
Zdroj: Oxford Economic Papers, doi: 10.1093/oep/GPT030