Případů akutního selhání ledvin přibývá

Onemocnění postihuje 7 procent nemocných v nemocnici a téměř každého druhého nemocného na jednotkách intenzivní péče.

Ke Světovému dnu ledvin, 14. března 2013, připravila 1. lékařská fakulta UK a Všeobecná fakultní nemocnice následující informaci. Jejím autorem je prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., přednosta Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN, místopředseda České nefrologické společnosti.

Cílem Světového dne ledvin je zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich časného záchytu, prevence a léčby. V letošním roce je hlavní pozornost zaměřena na akutní poškození ledvin.

180 litrů pročištěné krve denně

Ledviny jsou životně důležitým orgánem. Filtrací krve odstraňují z těla odpadní produkty metabolizmu a udržují stabilitu vnitřního prostředí. Každý den očistí 180 litrů krve, což znamená, že očistí veškerou krev až 50krát za den.

Akutní poškození ledvin představuje náhlý pokles nebo úplnou ztrátu schopnosti ledvin plnit své funkce v organizmu. V těle se tak hromadí odpadní a toxické produkty metabolizmu, je narušena schopnost regulovat množství vody v těle.

Ohrožení v nemocnici

Ročně zemřou celosvětově 3 miliony pacientů na akutní selhání ledvin. Výskyt tohoto onemocnění stále narůstá, postihuje 7 procent nemocných v nemocnici a téměř každého druhého nemocného na jednotkách intenzivní péče.

Pokud není onemocnění včas rozpoznáno a léčeno, může být smrtelné. Každý desátý pacient, který prodělá těžkou formu akutního selhání ledvin, vyžaduje doživotní léčbu umělou ledvinou.

Mezi nejčastější příčiny akutního poškození ledvin patří těžké infekce, dehydratace, šokové stavy, velké operační výkony u rizikových pacientů a léky, které jsou vůči ledvinám toxické.

Nejsou typické příznaky

Bohužel nemá akutní pokles funkce ledvin v počátečních fázích typické příznaky.

Jedním z prvních projevů může být pokles tvorby moči. Poškození ledvin lze posoudit vyšetřením krve a moči. Ve vysokém riziku jsou lidé s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, srdečním selháním a závažným onemocněním jater.

Vzniku akutního poškození ledvin lze však účinně bránit. Především rizikoví pacienti musí v době akutních onemocnění (např. infekce, průjmy, zvracení) dbát na dostatečný příjem tekutin a konzultovat s lékařem seznam užívaných léků a další postup.

Pokud již akutní poškození ledvin vznikne, lze ho úspěšně léčit jen při odstranění vyvolávající příčiny. Rozhodující je včasné zahájení bezodkladných léčebných opatření (například rehydratační léčba, vysazení léků, které mohou ledviny poškodit). Těžké formy vyžadují léčbu dialýzou.

Čtěte také:

Ledvinový transplantační kulový blesk se osvědčuje

Objasnění příčiny medulárního cystického onemocnění ledvin

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.