Nedoslýchaví už mohou poslouchat i stereo

Nejnovější naslouchadla umějí reprodukovat zvuk tak, že pacient pozná, odkud přichází.

Problémy se sluchem trápí v České republice zhruba pět procent obyvatelstva. A nejsou to jen starší ročníky, ordinace plní stále více nedoslýchavých mladých lidí, na jejichž sluchu se podepsal poslech hlasité hudby a celkově vyšší akustický smog.

Naslouchadla jinak

Nejčastější nápravou nedoslýchavosti jsou naslouchadla, která přijímají zvuky z okolí a zesílené je posílají dále do zvukovodu. Vědci společnosti Siemens tento základní koncept nicméně již dlouhá léta upravují a nejmodernější naslouchadla umějí reprodukovat i stereofonický zvuk.

Jednoduše řečeno, pacienti mohou opět plnohodnotně slyšet oběma ušima, což zdraví lidé považují za naprostou samozřejmost.

Stereofonická naslouchadla vycházejí přímo z fyziologie lidského sluchu a poskytují výrazně vyšší kvalitu zvuku. Celá soustava samozřejmě vyžaduje vzájemnou komunikaci mezi oběma naslouchadly. Ta jsou proto vybavena miniaturními bezdrátovými systémy, s jejichž pomocí jsou neustále ve vzájemném kontaktu.

Rozpoznání směru

Navzdory malé velikosti a poměrně velkým objemům zpracovávaných dat dokážou naslouchadla zvuk upravit v reálném čase. Díky tomu mohou přijímaný zvuk zesilovat v podstatě tak, jako ho slyší zdraví lidé.

Ozve-li se například z levé strany hlasitější zvuk, systém ho zesílí více v levém naslouchadle a jeho nositel může lépe určit směr, ze kterého přichází.

Připojení telefonu a multimediálních zařízení

Dnešní naslouchadla pacientům ulehčují a zpříjemňují život i řadou doplňkových funkcí. Díky miniaturním bezdrátovým technologiím se mohou pomocí technologie Bluetooth napojit například na mobilní telefon, počítač, či v podstatě jakékoliv multimediální zařízení. Zvukové signály jsou přenášeny přímo do naslouchadel, a výsledný zvuk je tak výrazně čistší. Jeho intenzita se totiž dá regulovat na ovladači, aniž by se zesílily nežádoucích okolní zvuky.

Naslouchadlo však stále plní svoji funkci, a jeho nositel je neustále v kontaktu s okolím. Naslouchadlo může stejně tak sloužit i pro telefonování – hovory jsou do něj jednoduše přímo přesměrovány.

V letošním roce získali vědci ze Siemensu věnující se výzkumu a vývoji naslouchadel za svoji činnost Cenu budoucnosti (Deutscher Zukunftspreis 2012). Jde o nejvýznamnější německé ocenění udělované v oblasti technologií a inovací.

Obchodní společnost Siemens audiologická technika tento typ naslouchadel v Česku prodává za cenu od 10 500 korun, „audioprovedení“ tedy za cenu od 21 000 korun. Doplněk umožňujícíc propojení s hi-fi zařízeními přijde na pět tisíc korun.

Čtěte také:

Úprava „cétéčka“ snížila ozáření pacientů

Počítač se učí rozpoznat rakovinu prostaty

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.