Americká studie se podívala na outsourcing v radiologii.
Svěření odborné práce expertům zvenčí (takzvaný outsourcing) se objevuje i v českém zdravotnictví. V USA zkoumali výhodnost tohoto jevu na příkladu radiologů.
Polovina nemocnic bez vlastního odborníka
V současné době už více než polovina amerických nemocnic nemá vlastní experty na vyhodnocování snímků z rentgenu, počítačové tomografie nebo magnetické rezonance. V těchto nemocnicích se snímky na přístrojích jen pořídí, ale pak se posílají k vyhodnocení specializovaným společnostem, v nichž pracují příslušní experti.
Dobře, nebo špatně?
Na tuto praxi existují dva pohledy. Podle prvního nezáleží na tom, ze které nemocnice snímek je, pokud jej samozřejmě vyhodnocuje dostatečně vzdělaný a zkušený radiolog.
Druhý názor však říká, že je lepší, když diagnostik dobře zná pracoviště, odkud snímek pochází, a ví, v jakých podmínkách tam snímky pořizují.
Znalost prostředí se počítá
Američtí výzkumníci se proto zaměřili na 97 radiologů, kteří celkem vyhodnotili více než 2,7 milionu snímků z 1 431 nemocnic. Snažili se odhalit, jak znalost konkrétních podmínek v nemocnici, z níž snímek pochází, ovlivňuje výkon při vyhodnocování snímků. Ukázalo se, že znatelně.
„Kdo se dívá na výsledky, řekl by, že buď bychom měli mít externí radiology, kteří pracují jen pro málo nemocnic, anebo bychom neměli mít externí radiology vůbec, protože tito odborníci mohou být rovnou zaměstnanci dané nemocnice,“ zhodnotil výsledky výzkumu jeden z jeho autorů Jonathan Clark z Pensylvánské státní univerzity.
Trend je jasný
Pravděpodobnost, že by tyto závěry nějak ovlivnily trend směřující k outsourcingu, však není vysoká.
Ve Spojených státech se na vzdálená pracoviště, často do zahraničí, přesouvají stále odbornější práce. Například některé právnické firmy nechávají jednoduché činnosti zpracovávat právníkům v Indii (kteří také ovládají anglo-americký styl práva a angličtinu), což je vyjde levněji – jen klientům se tím nechlubí…
Je otázka, jestli se tedy do Indie neodsune i vyhodnocování jednodušších snímků z rentgenu či CT.
V Česku můžeme předpokládat snad jen to, že od nás se snímky do Indie posílat nebudou. I když, kdo ví…
Zdroj: Organization Science, doi: 10.1287/orsc.1120.0796