Další potvrzení: Specializovaný chirurg má lepší výsledky

Nemusí však záležet na tom, jestli je ve velké nebo malé nemocnici.

Operace rakoviny jícnu se nejlépe daří těm lékařům, kteří ji už uskutečnili mnohokrát, potvrdili výzkumníci z uznávaného švédského ústavu Karolinska (jehož komise ostatně uděluje i Nobelovy ceny za medicínu).

Sledovali stav 1 335 pacientů, kteří v letech 1987 až 2005 podstoupili ve Švédsku operaci nádoru jícnu. Tento vážný zákrok jen třetina z operovaných přežila o pět či více let.

Podle očekávání se ukázalo, že chirurgové, kteří měli za sebou dlouhou praxi v provádění těchto operací a současně nádor jícnu pravidelně operovali v průběhu posledního roku, měli lepší výsledky – úmrtnost jejich pacientů byla o 22 procent nižší než u pacientů, u nichž zákrok uskutečnili méně zkušení operatéři.

Současně však studie ukázala, že v prognóze pacientů nezáleželo na tom, jaké množství operací se uskutečnilo v celé nemocnici.

Studie tedy doporučila soustředit operace nádoru jícnu do rukou menšího množství chirurgů, aby měli možnost dosáhnout co nejvyšší zkušenosti a následně co nejlepších výsledků.

Zdroj: Journal of Clinical Oncology, doi: 10.1200/JCO.2012.46.1517

Čtěte také:

Zemřel Miroslav Fára, průkopník české plastické chirurgie

Češi mohou dostat orgány k transplantaci od cizinců

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.